Per pirmąsias 10 sekundžių: instinktyvūs veiksmai, kurie gelbsti elektroniką
Vos pastebėję, kad telefonas paniro į vandenį – praustuvo, tualeto ar baseino – nedelsdami ištraukite jį lauk. Kiekviena sekundė svarbi: kuo trumpiau vidinės mikroschemos kontaktuos su skysčiu, tuo mažesnė trumpojo jungimo rizika. Nepriimkite kito instinkto – tikrinti, ar ekranas veikia; to daryti nereikia, nes ekraną liečiant signalas gali sukelti trumpą jungimą.
Išjungimas ir atlaisvinimas: ką nuimti, kol dar ne per vėlu?
Nedelsdami išjunkite telefoną ilgai spausdami maitinimo mygtuką. Jei baterija išimama (retai, bet kai kurie modeliai vis dar turi šią galimybę), ištraukite ją tuoj pat. Išimkite SIM kortelę, „microSD“ kortelę ir, jei įmanoma, nuimkite galinį dangtelį. Tai leidžia vandeniui išgaruoti ir sustabdo koroziją. Nepamirškite nuimti apsauginio dėklo – po juo gali likti vandens lašų, kurie vėliau nutekės į atidarytas jungtis.
Geriausi džiovinimo metodai: nuo rankšluosčio iki vakuuminio maišelio
Pirmiausia švelniai nušluostykite išorę sugeriančiu rankšluosčiu, nespausdami stipriai. Tada naudokite suslėgtą orą (jei turite) arba plaukų džiovintuvą šaltu režimu – karštis gali pažeisti ekraną ir bateriją. Efektyviausias būdas – sudėti telefoną į vakuuminį maišelį su silicio geliu arba „moisture absorber“ paketėliais. Silicio gelis sugeria drėgmę gerokai greičiau nei populiarūs, bet lėti ryžiai. Jei neturite gelio, galima naudoti nevirtus ryžius, bet įdėkite telefoną popieriniame maišelyje, kad smulkios kruopos nepatektų į jungtis.
Ko jokiu būdu nedaryti: mitai, kurie brangiai kainuoja
Venkite įjunginėti įrenginį „patikrinti“, ar jis veikia – taip tik didinate trumpojo jungimo tikimybę. Jokiu būdu nedžiovinkite karšto oro srove aukštu režimu: >60 °C temperatūra suardo litavimo taškus ir baterijos sandariklius. Neįdėkite telefono į šaldiklį – nors minusinė temperatūra laikinai sustabdytų koroziją, išsiplečiantis ledas gali įtrūkti sudėtingas linzes ar ekraną.
Kada reikia profesionalų pagalbos ir kiek tai gali kainuoti?
Jei telefonas po 24–36 val. džiovinimo neįsijungia arba įsijungęs rodo ekrano artefaktus (dryžius, mirgėjimą), kreipkitės į autorizuotą servisą. Specialistai taiko izopropilo vonelės ultragarsą, pašalina mineralų likučius ir pakeičia pažeistus kontaktus. Kaina svyruoja nuo 60 € už paprastą valymą iki 250 € už plokštės remontą „iPhone“ modeliams su „Face ID“ moduliais. Svarbu tai padaryti kuo greičiau – korozija progresuoja net išdžiūvus.
Ateities prevencija: vandeniui atsparūs dėklai ir draudimo planai
Nors dauguma 2024–2025 m. flagmanų turi IP67 ar IP68 sertifikatą, tai neleidimas nerti iki dugno be pasekmių – standartas matuojamas laboratorijoje su gėlu vandeniu, be chloro ir muilo. Jei planuojate dažnus pasiplaukiojimus, investuokite į „waterproof pouch“ su IPX8 reitingu. Papildomai apsvarstykite „AppleCare+“ ar operatoriaus draudimą, kuris dengia skysčio žalą – paprasčiau gauti pakeitimo įrenginį nei mokėti už brangų remontą.
Sąmoningo elgesio įgūdžiai, apsaugantys nuo būsimo skysčių pavojaus
Po dramatiško incidento svarbiausia išsiugdyti naujus įpročius: nelaikykite telefono kišenėje virš vandens klozeto, naudodami ausines laikykite įrenginį atokiau nuo kriauklės, o pasivaikščiojimuose prie ežero rinkitės dėklą su riešo dirželiu. Kasdienis budrumas ir tinkamos priemonės reikš, kad daugiau niekada nereikės ieškoti panikos kupino gido „kaip išgelbėti šlapią telefoną“, o jūsų kišenėje esanti elektronika išliks patikima ir ilgaamžė.