Kada genėti vaismedžius Lietuvoje? Pavasario ir rudens gairės

Kada genėti vaismedžius Lietuvoje? Pavasario ir rudens gairės

Kodėl genėjimo laikas toks svarbus?

Genėdami vaismedžius tinkamu metu, skatinate oro cirkuliaciją lajoje, sumažinate kenkėjų slėptuves ir nukreipiate augalo energiją į vaisių, o ne į smulkių ūglių tankynę. Per anksti – žaizdos gali nušalti; per vėlai – medis eikvos jėgas žaizdų gijimui vaisių formavimosi sąskaita.

Pavasarinio genėjimo langai skirtingiems vaismedžiams

Obelys ir kriaušės. Idealu pradėti, kai nakties temperatūra stabiliai laikosi virš –5 °C, bet pumpurai dar neišbrinkę. 2025 m. prognozės rodo, kad Aukštaitijoje tai bus kovo 20–balandžio 10 d., Žemaitijoje – kovo 10–kovo 30 d.
Slyvos ir vyšnios. Ankstyvą pavasarį jų sakų tekėjimas intensyvus, todėl pagrindinį formuojamąjį genėjimą palikite balandžio pabaigai. Karpydami kovo pradžioje rizikuojate sulaukti „ašarojančių“ pjūvių ir lėtesnės žaizdų epitelizacijos.

Rudens genėjimo gairės ir išimtys

Obelys. Po derliaus (rugsėjo vidurys) pašalinkite 10–15 % šaknų nestipriai maitinamų viršūnių.
Kaulavaisių (slyvų, vyšnių, trešnių) rudenį geriau neliesti – atviros žaizdos žiemą tampa moniliozės vartais. Jei būtina, atlikite tik sanitarinį šalinimą (lūžusios, džiūstančios šakos) ir žaizdą užtepkite sodo pasta su vario oksichloridu.

Įrankiai, kuriuos verta turėti 2025 m. sezone

Teleskopinės rankovės genėtuvams – pasieksite 4–4,5 m aukštį be kopėčių.
Akumuliatorinės sodo žirklės – pagreitina darbą, bet pjūvio vietą visada lygiai nušlifuokite peiliuku.
Žaizdų sandariklis su organiniu vašku – geriau už degutą, nes leidžia žaizdai kvėpuoti.

Pjūvio technika: nuosaikus atnaujinimas arba „atjauninimas”

Plonas ūglis. Pjaukite 1–2 mm virš pažastinio pumpuro 45° kampu, kad lietus nubėgtų.
Stora šaka. Naudokite trijų pjūvių metodą: pirmas įkirtimas iš apačios 20 cm nuo kamieno, antras – iš viršaus 2 cm toliau, trečias – likutį nupjauna prie pat kamieno, paliekant žiedinį volelius (kakliuką) gijimui.

Dažniausios klaidos ir kaip jų išvengti

„Šluota“ lajoje. Nepalikite vertikalių vilkūglių, nes jie tirština vidų ir sulaukia amarų.
Per didelis vienkartinis praretinimas. Pašalinus daugiau nei 30 % lajos, medžiui šokas; generuojasi gausybė naujų ūglių.
Nesterilūs įrankiai. Po kiekvieno medžio dezinfekuokite žirkles spiritu ar 5 % baliklio tirpalu.

Žaizdų apsauga natūraliais ir komerciniais mišiniais

20 g propolio + 80 g bičių vaško ištirpdykite karšto vandens vonelėje ir tepkite ant pjūvio – natūralus barjeras nuo grybelių. Alternatyva – komercinė balzaminė pasta su trineksapak-+vario junginiu; ji greit džiūsta ir apsaugo net lietingą pavasarį.

Nuoseklus genėjimo planas, kuris kasmet gerina derlių

Genėdami laikykitės tvarkaraščio: pavasarį – formuojamasis ir sanitarinis pjūvis, vasarą – išlaužykite vilkūglius, rudenį – lengvas atjauninimas obelims. Reguliarus, bet nuosaikus genėjimas užtikrina saulėtą lają, stiprią žiedinių pumpurų indukciją ir skanesnius vaisius, o medžiai išlieka sveiki bei dekoratyvūs daugybę metų.