Kokios skruzdėlės dažniausiai apsigyvena Lietuvos kiemuose?
Lietuvoje kiemuose paprastai sutinkamos juodosios sodinės (Lasius niger), geltonosios faraoninės (Monomorium pharaonis) bei rečiau raudonosios miškinės skruzdėlės. Juodosios kuria lizdus po trinkelėmis, geltonosios – šiltesniuose kampuose prie fundamentų, o miškinės gali migruoti iš artimiausio miško krašto. Nustatę rūšį, pasirinksite tinkamiausią naikinimo metodą, nes jaukų sudėtis skiriasi pagal skruzdėlių mitybą ir kolonijos dydį.
Natūralūs barjerai ir purškikliai: pirmoji gynybos linija
Diatomitas. Birūs silikatiniai milteliai subraižo skruzdėlės kutikulą ir išsausina ją per kelias valandas. Pabarstykite 2–3 mm juostą aplink takus ir namo pagrindą.
Acto ir citrinos rūgšties purškiklis. 200 ml 9 % acto + 1 arbat. š. citrinos rūgšties ištirpintos 300 ml vandens – rūgštis dezorientuoja feromonines pėdsakus.
Eterinių aliejų mišinys. 10 lašų pipirmėtės + 10 lašų eukalipto 500 ml vandens – purkšti ant plytelių siūlių kas 3 dienas.
Feromoninės granulės ir geliniai jaukai – 2025 m. patentuotos formulės
Šių metų naujiena – „Dual Attract™“ granulės: sacharozės + baltyminio hidrolizato mišinys, pritaikytas ir saldžialesių, ir baltymo ieškančioms rūšims. Veikliosios medžiagos (0,08 % spinosado) lėtai veikia nervų sistemą, tad darbininkės spėja parnešti jauką į lizdą ir užkrėsti karalienę. Išberkite plonu sluoksniu prie skruzdėlių takų, bet ne tiesiai ant jų – granulių kvapas turi „pakviesti“ vabzdžius.
Verdantis vanduo ir garo patranka: lokalaus lizdo sunaikinimas
Jei lizdas lengvai pasiekiamas smėlyje ar tarp trinkelių, užpilkite 2–3 litrus verdančio vandens. Procedūrą kartokite kas 48 val., kol nebeliks aktyvumo. Norint išvengti trinkelių išplovimo, naudokite garą generuojantį įrankį (~110 °C) – įsiskverbęs garas sustingdo skruzdėles ir sutraukia lizdo landas.
Borakso jaukas virtuvėje ir lauko sandėliuose
Sumaišykite 1 arbat. š. borakso, 5 arbat. š. cukraus ir 5 arbat. š. vandens. Suvilgykite vatos tamponus, dėkite juos į plastikines dėžutes su skylutėmis dangtelyje ir pastatykite prie sienos. Darbininkės parneš saldų nuodą į koloniją. Venkite tiesioginio kontakto su vaikais ir augintiniais.
Kraštovaizdžio tvarkymas: ilgalaikė fizinė prevencija
Užpildykite plytelių siūles polimeriniu smėliu – kietėjantis mišinys nepalieka purios terpės lizdo angoms. Nelaistykite vejos vakarais – drėgmė vilioja vabzdžius arčiau namo. Šakas ir mulčią laikykite ne mažiau kaip 30 cm nuo pamato, kad skruzdės neturėtų „tiltų“ į sienų įtrūkimus.
Biologinės priemonės: nematodai ir plėšrieji vabalai
2025 m. sodo prekių lentynose rasite Steinernema feltiae nematodų preparatus – jie puola skruzdėlių lervas dirvoje ir sumažina kolonijos atsinaujinimą. Purškiama 15 mln. nematodų / 10 m² drėgnu oru (>15 °C). Plėšrieji Carabidae vabalai skruzdėles medžioja natūraliai, tad rinkitės ekologiškas priemones nenaikindami jų.
Profesionalios paslaugos: kada metas kviesti dezinfekcijos specialistą?
Jei kolonija įsikūrusi po terasos pamatais ir natūralios priemonės nebeveikia, verta pasitelkti profesionalus. 2025 m. jie naudoja mikroinkapsuliuotus piretroidus, kurie veikia 60–90 dienų, bet juos leidžiama purkšti tik specialiais purkštukais, kad nepatektų į gruntinius vandenis.
Ilgalaikė skruzdėlių kontrolės strategija jūsų kiemui
Efektyviausias planas: pavasarį – granulės ir diatomitas; vasarą – karštas vanduo / garas + eterinių aliejų purškiklis; rudenį – kraštovaizdžio sandarinimas ir nematodai. Tokia integruota schema sumažina skruzdėlių populiaciją be nuolatinių chemikalų, išsaugo dirvos ekosistemą ir palaiko tvarkingą kiemo estetiką ištisus metus.