Tarptautinės grožinės literatūros perliukai, kuriuos verta turėti lentynoje
Emily St. John Mandel „Sea of Tranquility II“ – ilgai lauktas autoriaus sugrįžimas į savo kosminės melancholijos visatą. Naujajame romane laiko kilpos jungiasi su pandeminių temų atgarsiais, bet istoriją gaubia šviesesnė tonacija ir filosofinis troškimas tikram ryšiui. Knygų kritikai jau lygina su „Keliautoju laiku žmonos“ modernia versija.
Hernan Diaz „Fortune’s Echo“ – Pulitzerio laureatas grįžta su dar vienu finansinio trilerio ir šeimos kronikos hibridu. Skaitytojai, žavėjęsi „Trust“, čia gaus daugiau Niujorko vertybinių popierių biržos intrigos ir rafinuotos prozos.
Lietuvių autorių naujienos, kurias giria kritikų apžvalgos
Kristina Sabaliauskaitė „Aušrinė“ – dviejų dešimtmečių tarpukario moters portretas, parašytas pasakojimo forma, kur dokumentinė faktūra pinasi su puošnia, bet gilia frazeologija. Romanas jau laikomas pretendentu į Metų knygos titulą.
Alvydas Šlepikas „Grįžimas į Žiemos kareivius“ – nauja apysakų rinktinė apie pokario Lietuvos provinciją ir dabartines identiteto paieškas, dera poezijos ritmai ir aštri socialinė įžvalga.
Negrožinė literatūra – nuo mokslinės populiariosios iki memuarų
Steven Pinker „Rationality Rebooted“ – autorius atnaujina kritinio mąstymo gidą, šįkart susiedamas dirbtinio intelekto eros informacijos potvynius su mūsų smegenų polinkiu į šališkumą. Puiki knyga tiems, kas domisi, kaip nepasiklysti algoritmų burbuluose.
Greta Thunberg „Seasons of Change“ – naujas memuaras – kelionių po Arktį, COP 30 derybų užkulisių ir asmeninio išsekimo kronika. Skaitoma kaip manifestas, bet ir jautrus dokumentas apie augantį lyderį.
Debiutai, žadantys tapti rytojaus bestseleriais
Min Jin Lee „Lotus Street“ – Pietų Korėjos priemiestyje vykstančio romano centre – trijų seserų bandymas išsaugoti šeimos keramikos dirbtuves. Kritikai giria už detalią kultūrinę faktūrą ir emocinį subtilumą.
Gabija Baužytė „F/1.8“ – lietuviškas debiutas apie Vilniaus jaunųjų fotografų sceną. Romane vizualus kalbos stilius gaivina miesto atvaizdą, o siužetiniai „negatyvai“ atskleidžia meilės triukšmus ir pikselius.
Lengvo vasaros skaitymo pasirinkimai atostogų krepšiui
Emily Henry „Honeymooners at Sea“ – romantinė komedija kruize po Viduržemio jūrą. Puikiai tiks tiems, kam patiko „People We Meet on Vacation“.
Frederick Backman „Hammars’ Summer“ – naujas apsakymų rinkinys iš „Lokio miesto“ visatos: lyg vynuogės vienoje kekėje, saldžiai ir žaismingai nugula skaitytojo širdyje.
Kur įsigyti ir kaip išsirinkti – praktiniai patarimai skaitytojui
• Patikrinkite Lietuvos bibliotekų e-katalogą – dauguma aukščiau paminėtų knygų jau užsakytos vertimams.
• Jei renkatės elektroninę versiją, palyginkite „Milžino“ ir „Audioteka“ kainas – vasarą dažnai taikoma 30 % nuolaida rinkinėliams.
• Sekti „Goodreads Choice Awards 2025“ nominantus verta birželį, kad rudenį spėtumėte perskaityti nugalėtojus.
Kodėl šios knygos praturtins jūsų 2025 m. skaitymo sąrašą
Sudėliotas sąrašas apima įvairias patirtis – nuo mokslo populiarinimo iki romantinės atostogų komedijos, nuo Nobelio premijos favoritų iki drąsių debiutų. Toks žanrų miksas padeda lavinti empatiją, praplečia kultūrinį akiratį ir palaiko skaitymo džiaugsmą visą sezoną. Išsirinkite bent dvi skirtingų žanrų knygas – pamatysite, kad vasaros vakarai taps ne tik ilgesni, bet ir gilesni.